• Şakir Akışık

3 Dakika Bilgileri 🔬📷


Alkollü İçkilerimizin Mikroskop Altında ki Çarpıcı Fotoğrafları

Fotoğrafın bir dalı diyebileceğimiz, “fotomikrografi” bir mikroskop yardımıyla, sıradan nesnelerin sıra dışı doğasını görmemize olanak sağlıyor. Gündelik nesneler, yüzlerce veya binlerce kez büyütüldüğünde, doğanın gizli sırlarını aydınlatan yeni bir gerçeklik ortaya çıkıyor. Yaşadığımız dünyanın dışında keşfedilecek, müthiş görsel etki yaratan bir mikro dünya var.

‘Vodka Tonic Bevshots’ çalışması tam da bu mikro dünyanın sırlarını bize gösteriyor. Bu çalışma, Florida State Üniversitesi’nin araştırma bilimcisi Michael Davidson tarafından gerçekleştirilmiş. Bu fotoğraf serisinin adı “Vodka Tonic Bevshots” Bilim insanı ve fotoğrafçı olan Michael Davidson, 1992 yılından beri fotomikrografik fotoğraflar çekiyor.

İlk bakışta bir sürreal resim veya kaleydoskop görüntüsüne benzeyen bu görüntüler en sevdiğimiz şarap, bira, şampanya, cin, viski ve benzeri alkollü içkilerin mikroskop altında 1000 kat büyütülmesiyle elde edilen görüntüler.

Çalışmada her alkollü içki, laboratuvar ortamında, bir mikroskop altında, slayt üzerine damlatarak, polarize filtre kullanarak ve 1000 kat büyütülecek fotoğraflanıyor.

Basit gibi gelse de, süreç karmaşık, gelişmiş ve pahalı bir donanıma ihtiyaç duyuyor. Ayrıca mikroskopta büyütülmüş görsellerin fotoğrafını çekmek yani fotomikrografi konusunda ciddi bir deneyim ve birikim gerektiriyor. Yoğun ve bir o kadarda uzun bir çaba sonucu ortaya çıkmış “Vodka Tonic Bevshots” projesi. Azim, sezgi ve sabır da cabası.

Bu fotoğraf serisi, Bevshots adlı web sitesinde tuval veya metalik baskı olarak satılıyor.

20 müthiş fotoğraf ile baş başa bırakıyoruz sizleri

Beyaz Şarap

White Zinfandel Rose

Votka

Tenessee Viskisi

Tekila

Kırmızı Şarap

İskoç Viskisi

Fuzzy Navel Kokteyli

English Oatmeal Birası

Cin

Alman Pilsener Birası

İrlanda Stout Birası

İrlanda Pale Lager Birası

Margarita

Pina Colada Kokteyli

Dry Martini

Chablis - Beyaz Şarap

Şampanya

Australian Pale Lager Birası

3 Dakika Bilgileri

Whatsapp üzerinden bilgi alabileceğiniz bir mikro blog. Takip etmek için: 0541 510 85 00 nolu telefon numarasını kaydet, Whatsapp’tan “bende isterim” mesajı yolla

#fotomikrografi #ŞarapveFotoğraf #VodkaTonicBevshots #Mikroskop #BeyazŞarap #Votka #Tekila #Viski #bira #Cin #Margarita #DryMartini #Chablis #Şampanya

29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör