top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞakir Akışık

3 Dakika Bilgileri


Mavi Şarap Üretimi Yapan, Üreticiler Artıyor.

Bluewine - Mavi Şarap

Mavi şarap sektöre ilk girdiği günden bugüne tepki almaya devam ediyor ancak bu tepkilere rağmen giderek yaygınlaşıyor. İlk üretildiği ülke olan İspanya’da, GİK mavi şarabın üreticisi Bodegas Vinedos şaraphanesine, geleneksel sektöre hakaret gerekçesi ile para cezası bile kesildi. İtalyan Sommelier Derneği ise bir mavi prosecco olan Blumond markasını üreten Saraceni şaraphanesini “geleneğe saygısızlık ve hakaret” ile suçluyor.

Diğer yandan alkol anarşistleri mavi şarap ile ilgili kendi web sitelerinde : “Gelenekleri unutun ve kilisede İsa'nın kanını temsil eden şarabı unutun. Artık mavi şarap var” benzeri yazılar yazıyorlar.

Geleneksel şarapçılığı öteden beri “tozlu ve küflü dünya” olarak tanımlayan ve yeni dünya şarapçılığının gelişimine daha yakın duran, kimi radikal şarap grupları ise “mavi şarap, sadece bir şarap değildir, bir devrimdir” diyorlar. Gik mavi şarapları, belki de bu yüzden, sokağın gizemli grafiti sanatçısı Banksy’nin, taş yerine, çiçek atan direnişçi eserini mavi şarap atarken kullanıyor görsellerinde.

GİK Blue Wine

Bu yorumları her ne kadar abartılı bulsak da, geleneksel dünyanın yüzyıllardır oluşturduğu birikime şapka çıkarsak da, her sektörün olduğu gibi şarap sektörünün de bir modası var. Geleneksel üreticiler, mavi şarabı sektöre bir “hakaret, saygısızlık ve saldırı” olarak nitelese de, şarap modası bugün mavi şaraptan yana esiyor gibi görünüyor. Deneysel talep ve meraklı tatma arzusundan sonra sektörün kalıcı bir figürü olur mu bilemeyiz ancak 2016 yılında İspanya’da Gik ile başlayan mavi şarap öyküsü, Fransa, İtalya, İngiltere ve Portekiz’e sıçramış görünüyor.

Peki, mavi şarabın rengi nereden geliyor? Yapay görünümüne rağmen, şarabın mavi rengi, üzüm kabuklarındaki bir pigment olan antosiyanin ve bitkilerden elde edilen indigotine adındaki doğal bir boyanın bileşenlerinden geliyor.

Mavi şarap demek chardonnay demek. Mavi şarap üretiminde nerede ise tüm üreticiler, chardonnay üzümünü kullanıyor.

Bu arada yakın zamanda tartışma konusu olan ek bir bilgi daha verelim. Doğada mavi renkli meyve ve sebze yoktur. Bitkilerin rengini oluşturan pigmentlerin kimyasal yapısı, düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere reaksiyon gösteriyor. Bu nedenle mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler, ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir. “Mavi, gıda ürünü etiketine raslamamanızın ya da çok az rastlamanızın” nedeni de budur aslında.

Bu ara bilgiden sonra işte size dünyanın farklı ülkelerinden mavi şarap örnekleri

Vindigo Blue Wine​

Vindigo Blue Wine - Ülke : Fransa - Üretici : Bodegas Perfer

Pasion Blue Chardonnay

Pasion Blue Chardonnay - Ülke : İspanya - Üretici : Pasion Blue

Casal Mendes Blue Wine

Casal Mendes Blue Wine - Ülke : Portekiz - Üretici : Casal Mendes

Blumond Blue Prosecco

Blumond Blue Prosecco - Ülke : İtalya - Üretici : Saraceni Winery

Eden Blue Sparkling Wine

Eden Blue Sparkling Wine - Ülke : Fransa - İngiltere - Üretici : Eden France

Skyfall Gran Reserva Blue Sparkling Wine

Skyfall Gran Reserva Blue Sparkling Wine - Ülke : İngiltere - Üretici : Skyfalluk

Nature Blue Brut Sparkling Wine

Nature Blue Brut Sparkling Wine - Ülke: İspanya - Üretici: Santa Margarita Bodega

Aleixo Blue Wine

Aleixo Blue Wine - Ülke : Portekiz - Üretici : Aleixo Famliy Wine

3 Dakika Bilgileri

Whatsapp üzerinden bilgi alabileceğiniz bir mikro blog. Takip etmek için: 0541 510 85 00 nolu telefon numarasını kaydet, Whatsapp’tan “bende isterim” mesajı yolla

1.631 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page