top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞakir Akışık

3 Dakika Bilgileri


3 Dakika Bilgileri-Dünyada kaç şişe şarap var?

Dünyada Kaç Şişe Şarap Var?

Dünyada ki şarap şişesi sayısı

Bu sorunun cevabı için öncelikli olarak 75 cl standart şişe boyutunu temel alacağımızı belirtmemiz gerekiyor. Bu durumda, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre, her yıl dünya çapında 36 milyar şişe şarap üretiliyor.

Market Watch verilerine göre ise her yıl dünya çapında 31,4 milyar şişe şarap tüketiliyor.

Ağırlıklı tüketim yapan ülkelerin tüketim ve nüfus verilerini dikkate almadan, kabaca dünyada var olan şarap şişelerini, dünya nüfusuna paylaştırırsak, her birimize 4,3 şişe şarabı düşüyor. Dünyada her yıl sizin için ayrılmış 4,3 şişe şarap var. İster için, ister içmeyin.

Türkiye’nin Az Bilinen Üzümleri: Sangiovese

Sangiovese Üzümü

Sangiovese kırmızı bir İtalyan üzümüdür. Adını “Jüpiter’in Kanı” anlamına gelen “Sanguis Jovis”den geldiği sanılmaktadır. İnce kabukludur ve uzun bir olgunlaşma dönemine ihtiyaç duyar. Bu üzümden Orta gövdeli, taneni ve asidi güçlü şaraplar üretilir. Toskana başta olmak kaydıyla olmak üzere Latium, Romana, Umbrien, Marken, bölgelerinde yaygın bir üzüm çeşididir. Bir İtalyan şarap klasiği olan Chianti şaraplarının en önemli üzümüdür. Sangiovese üzümünü kullanan başlıca üretici ve markaları aşağıdaki gibidir.

Gülor G: Sangiovese- Montepulciano

Kayra Vintage: Sangiovese

L.A Wines Mon Reve: Sangiovese Rose

L.A Wines Consensus: Sangiovese

Nif Bağları: Sangiovese

Nif Bağları Aegean Blend: Sangiovese-Syrah-Merlot

Hindistan Bağları

Hindistan'daki şarap kültürü ve bağcılık, İranlı tüccar aracılığı ile M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanıyor. Çeşitli dini metinlerde balla fermente edilen Sura olarak bilinen pirinç şarabından bahsedilmektedir. Hint bağcılığının evriminde Portekiz sömürgesi, olmasının rolü bulunmaktadır. Sonraki yıllarda İngiliz yönetimi şarap kültürünü daha da güçlendirmiş ve bağların yetiştirilmesini teşvik etmiştir. Her şeye rağmen şarap popüler bir içki olarak kök salamamıştır. Ancak günümüz Hindistan'ının şarap kültürü hızla genişliyor. Ülkenin ve özellikle de kadınların yaşam biçimindeki büyük değişiklikler bu süreci hızlandırıyor.

Hindistan'da Bağcılık

Hindistan bağları, Tamil Nadu eyaletindeki Theni'nin güneyindeki bölgede ve Madhya Pradesh’denin kuzeyinde bulunan Ratlam bölgesini kapsayan geniş bir alana yayılıyor. Aynı zamanda Mumbai'nin kuzey-doğusundaki Nashik kasabasının çevresindeki bölgenin, gerçeküstü bir şekilde Hindistan'ın Napa Vadisi haline geldiği ve 15 yıldan az bir sürede bölgede 45'ten fazla üzüm bağının bulunduğu belirtiliyor.

Hindistan’ın şaraplık üzüm bağcılığının tercihindeki üzümler ise ana akım uluslararası çeşitlerden oluşuyor: Sauvignon blanc, chenin blanc, syrah, cabernet sauvignon, grenache ve az miktarda zinfandel dikimi yapılmış. Henüz Hint şarabı deneme fırsatımız olmadı ancak meraktan öncelik listemize aldığımızı söylemeliyiz.

Domates Şarabı

Evet, domates şarabı, yanlış okumadınız. Pascal Miche, Kanada, Québec'te dört nesildir gizli bir aile tarifine göre domates şarabı üretiyor. Domates şarabının markası Omerto. 20 ila 30 şişe ile başlayan deneysel üretim bugün yılda 50.000 şişeye ulaşmış durumda.

Pascal Miche

Domates şarabının öyküsü Belçika’da başlıyor. Miche’nin simyacı büyük büyükbabası ile aşçı ve bitki uzmanı büyük büyükannesi 1938'de ilk domates şarabını yapıyorlar. Zaman içinde üretim yöntemlerini geliştirerek % 16 alkollü bir domates şarabı elde edene kadar çalışmalarına devam ediyorlar. Günümüze kadar gelen bu şarabın gizli tarifinin temelleri bu şekilde atılmış oluyor.

Domates Şarabı - Tomato wine

Pascal Miche, başlangıçta sadece bir çeşit domatesle hazırlanan gizli tarifi geliştirerek atalarının mirasını onurlandırıyor. Kanada, Québec’in 16 farklı domates çeşidi arasında, rustik, tatlı, erken-yaz çeşitleri seçerek, çiçek notaları olan, biber aromalarının hakim olduğu, meyvemsi, güçlü, gövdeli, bir şarap olan Omerto moelleux ile ailenin tarihi mirasını taçlandırıyor.

Domates şarabı, simya ve mutfak arasında bir füzyon.

Dünyanın En Eski Asması

Dünyanın en eski asması Slovenya’nın Maribor şehrindedir. Yaşı konusunda birçok kaynakta farklı görüşler var. Kimi kaynaklar 440 yaşında olduğunu belirtirken kimi kaynaklar da yaklaşık 500 yıllık bir asma olduğunu belirtiyor. Kaynaklar arası yıl farkları olsa da Dünyanın en eski asmasının Maribor şehrindeki asma olduğu konusunda yaygın bir kanı ve inanış var.

Dünyanın en eski asması hala üzüm veriyor. 500 yıla yakın bir tarihi geride bırakmış olsa da hala güçlü ve iyi durumda görünüyor.

En yaşlı asma - The oldest grape vine in the world

Bu asmadan hasat edilen üzümlerden sembolik miktarda şarap üretilmektedir. Bu şarabın satışı yapılmamakta, müzelerde sergilenmekte ve önemli devlet törenlerinde tadımlık düzeyde kullanılmaktadır. 500 yıllık bir asmanın üzümünden yapılmış bir şarabı içmek paha biçilmez bir haz olsa gerek. Bu şansa erişemezseniz de yolunuz Maribor’a düşerse asmayı görebilir ve dokunabilirsiniz.

Bağcılık terminolojisi içinde 40 yaş üzeri asmalara yaşlı asma diyebiliriz. Kimi ülkelerde 80-90 yaş üzeri asmalardan elde edilen üzümler ile şarap yapılmaktadır. Bu şarapların etiketlerinde “old vine” (Fransızcası: vieilles vignes) ibaresi olmaktadır. Düzgün işlendiğinde 80-90 yaşında üzüm veren bu asmalardan yapılan şarapların daha iyi! Olacağı yönünde genel bir inanç vardır.

Wine Skin: Seyahat Ederken Şarap Şişesini Korumak

Yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde şarap şişelerini, havlulara, tişörtlere sararak valizlere yerleştirdiğimiz çok olmuştur. Hatta kimi zaman kırılarak acı deneyimler de yaşamışsınızdır. Şaraba mı, şarap ile kaplanmış eşyalarınıza mı üzülsek bilemeyiz. WineSkin bu sorunu çözüyor. Sadece valiz içinde taşınırken şarabı korumakla kalmıyor, aynı zamanda şişelerin kırılması halinde sızdırmazlık özelliği ile valiz içindeki eşyaların şarapla kaplanmasını da engelliyor.

Wineskin - Şarap seyahat çantası

WineSkin, şişe kırılması durumunda katı bir sızdırmazlık sağlanmasına yardımcı olması için bir iç astar torbasına ve cırt cırtlı bir muhafazaya sahip. Yeniden kullanılabilir bir tasarım. Kabarcık ambalajın iç ve dış kısmı sağlam ve kalın vinilden oluşuyor.

Şarap ile güvenli seyahat edin.

WineSkin’in iki adetlik seti 7.49 dolardan satılıyor.

Bir Film: Decanted

Bir şarap üreticisinin yolculuğu. "Napa Vadisi'nde şarap üretmek için ne yapmak gerekiyor?" Dünyanın en elit, mahrem şarap bölgelerinden biri olan Napa Vadisi’ne içeriden bakmak için bulunmaz fırsat. Yeni bir şaraphane olan Italics Winegrowers'ın, bu küçük ama çok saygı duyulan şarap bölgesinde şarap yapımcılarının ve üreticilerinin gözünden gelişimini izleyebilirsiniz.

2000 yılında Napa vadisinde açık artıma ile şarap satışı yapılan müzayede de bir şişe için 550.000 dolar rekor fiyatına ulaşan şarap üreticisi Bayan Barrett’ı dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz.

85 dakikalık bir büyü.

Imdb: 5,7

Yönetmen: Nick Kovacic

Oyuncular: Steve Reynolds, Julien Fayard, Heidi Barrett

Metro HORECA Günleri İstanbul'da Başladı

Metro Toptancı Market'in gastronomi profesyonelleri ile sektördeki yenilikleri, yeme-içme alışkanlıklarındaki eğilimleri, Türk mutfağının yerel değerlerini konuştuğu HORECA Günleri dördüncü yılını kutluyor.

Metro Toptancı Market'in, Türkiye'nin yerel değerlerine sahip çıkmak ve "profesyonellerin güçlü iş ortağı olmak" hedefiyle gerçekleştirdiği etkinliklerden biri olan HORECA Günleri başladı. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen HORECA Günleri, İstanbul'dan başlayarak, 7 Mayıs'ta Ankara'da, 9 Mayıs'ta Gaziantep'te 10 Mayıs'ta Adana'da ve 11 Mayıs'ta Mersin'de olmak üzere 5 farklı noktada gerçekleştirilecek.

60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page