top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞakir Akışık

3 Dakika Bilgileri


3 Dakika Bilgileri

Cenosillicaphobia Hastalığı : Boş Bardak Korkusu

Çok sık “Eyvah bardağım boş” diyorsanız, bu korkunun bir adı var. Cenosillicaphobia hastalığı. Dehşete düşecek kadar korkuyorsanız hemen tedavi olmalısınız. Hafif korkular duyuyorsanız sorun yok. Boş bardağı doldurmanız yeterli. Şarapla, birayla, artık tercih sizin.

Chu-Hai , Coca Cola, Japonya

Coca-Cola’nın Japonya’da üreteceği alkollü içki Chu-Hai nedir?

Japonların geleneksel asitli ve alkollü kokteyli Chu-Hai, patates votkası ve pirinç sakesinden olmak kaydıyla iki farklı bazdan yapılan bir içkidir. Limon, greyfurt başta olmak kaydıyla beyaz ve kırmızı üzüm, çilek, erik, şeftali, kayısı gibi farklı meyvelerin suları ve farklı sodalar ile karıştırılarak üretiliyor. Kola ve sütlü soda karışımlı olan çeşitleri de mevcut.

Karıştırılan meyve suyunun özelliğine göre alkol derecesi 3 - 8 arasında değişiyor.

Financial Times’ın haberine göre; Coca-Cola Japonya'da bu alkollü içeceği üretecek. 125 yıllık marka tarihinde ilk kez alkollü bir içecek üretilmiş olacak.

Yunanistan’da Bir Şarap Müzesi

Koutsoyannopoulos Şarap Müzesi

Koutsoyannopoulos Şarap Müzesi, Santorini’de ve Yunanistan’da türünün tek örneği. Müzede 1600’lü yıllardan günümüze şarap ve üzüm yetiştiriciliği ile ilgili bilgi, görsel ve eserler bulabilirsiniz. Müze turuna 14 dilde sesli kılavuz yardımı ile katılabilirsiniz. 22 dilde hazırlanmış rehber kitapçık da tercihiniz olabilir.

Turun bitiminde aynı zamanda şarap üreticisi olan Koutsoyannopoulos ailesinin şaraplarının tadımı yapabilirsiniz. Yunanistan’ın yerel beyaz üzümü olan Assyrtiko’yu mutlaka tatmanızı tavsiye ederim.

Müze Pazar günleri kapalı. Pazartesi – Cumartesi arasında her gün açık. 10.00-18.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti. Kişi başı 9.50 €

Snake Venom. Sert Bira

Dünyanın En Sert Birası: Snake Venom.

Dünyanın en sert birası Snake Vedom, %67.5 oranında alkol içeriyor. Normal biralar %5 gibi bir alkol oranına sahipken, İskoçya'da üretilen bu biranın Amazon.com’da bir şişesinin satış fiyatı 54,94 Pound ( 290 TL )

Ağır Alkollü İçkiler Arasında Dünyada En Çok Tüketilen İçki Votka

Bira ve şarap hariç tutulduğunda dünyada en çok tüketilen içki votkadır. Dünyada yılda ortalama 5 milyar litre votka tüketiliyor. Türkiye’de bu tüketime 13.276.952 litre ile katılıyor. Türkiye tüketiminin 3.115.374 litresi ithal votkadan oluşuyor.

Grenache Üzümü, Grenache  Grapes

Türkiye’nin Az Bilinen Üzümleri : Grenache

Dünyada en yaygın olan kırmızı üzüm çeşitlerinden biridir. Grenache üzümü İspanya başta olmak kaydıyla Fransa Rhöne bölgesinde oldukça geniş bir alanda ekimi yapılmaktadır. Mor renkli ve bağcılığı nispeten kolay olan üzüm çeşididir. Sıcak iklimlere ihtiyaç duyar. Kabukları ince olması nedeniyle rose şarap yapımında sık kullanılır. Genellikle yıllandırılmayan genç, taze şarap yapımında kullanılır ancak aynı zamanda Cotes-du-Rhone ve Chateauneuf-du-Pape şaraplarının temel üzümüdür. Ülkemizde granache üzümünü kullanan başlıca üretici ve markaları aşağıdaki gibidir.

(Görsel: Wine Folly)

Barbare Elegance : Grenache - Syrah - Mourvedre

Büyülübağ & Vedat Milör: Grenache – Adakarası

Doluca DLC : Grenache

L.A Wines İdol: Grenache – Syrah

Sevilen R: Grenache Rose

Usca Sonnet: Grenache Rose

Timeout 101 Lezzet Festivali mi Yaklaşıyor?

101 İstanbul Lezzeti Festivali, 29 Nisan 2018 Pazar günü Esma Sultan Yalısı'nda! 101 İstanbul Lezzeti Festivali, altıncı yılında yine şehrin en güzel lezzetlerini, en nitelikli restoranlarını, en becerikli şeflerini, belki de İstanbul’un en güzel mekanı olan Esma Sultan Yalısı’nda bir araya getiriyor. Bu çok özel İstanbul etkinliği, tüm gün müzik ve eğlencelerle sürecek ve her zamanki gibi geleneksel gece partisi ile sonlanacak.

CMC - Challenging Master Classes 2018

Bir Gustobar Etkinliği: cMc Challenging Master Classes

Bir Gustobar etkinliği daha, cMc Challenging Master Classes. Etkinlik The Marmara Taksim otelinde 7-8 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yeme-içme, sosyal medya camiasını, meraklıları ve sektör profesyonellerini (horeca & perakende) bir araya getirecek bu etkinliğin yıldızları Madeleine Stenwreth ve Oz Clarke

Etkinlik bilgilerini Gustobar sitesinden takip edebilirsiniz.

77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page