top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞakir Akışık

3 Dakika Bilgileri


3 Dakika Bilgileri,

Dünyanın 10.00 ışık yılı uzağında Sagittarius B2 bulutunda 200 milyon litre alkol var. Biraz uzak evet…

2001 yılında astronomlar Sagittarius B2 bulutunda milyarlarca litre alkol olduğunu keşfetmişlerdi. Çapı bizim güneş sistemimizin 1000 katı ve 200 trilyon litre kadar alkol içeriyor. Ancak bunun neden olduğuna dair henüz net bir bulgu yok. Eğer araştırmacılar bir çözüme ulaşabilirse Sagittarius B2 bulutu hakkında da daha fazla bilgi edinebiliriz.

Sıradışı bir tirbüşon müzesi

tirbüşon müzesi, Corkscrew Collectors

CorkscrewCollectors.com'a sanal tirbuşon müzemiz olarak hizmet veriyor. Hem tirbuşon koleksiyonerlerine hem de tirbüşon ile hobi düzeyinde ilgilenenler için birçok makale ve bilgi sunuyor.

CorkscrewCollectors.com kurucusu James kendini şöyle tanıtıyor. “Benim adım James. 2002 yılında, 13 yaşında dünyadaki en genç tirbuşon koleksiyoneri olarak başladım bu işe. Dünyayı dolaşarak büyüdüm. Seyahatlerim sırasında yüzlerce üzüm bağı ve antikacıları dolaşıyordum. Ailem 25 yılı aşkın süredir tirbuşon topluyor ve 1000'ün üzerinde tirbuşon koleksiyonu var. Hikayelerini burada okuyabilirsiniz.

James’in son mesajıda şöyle; “Satmak istediğiniz tirbuşonlarınız varsa veya daha fazla bilgi istiyorsanız bana e-posta göndermekten çekinmeyin.”

Madeira adası ve Madeira şarabı: Kadınlardan oluşan bir KOBİ'nin uluslararası şarap pazarına açılma hikayesi

Madeira bir adalar topluluğu. Atlas Okyanusu′nda ve Portekiz′e bağlı özerk bir bölge. Takımada diyebiliriz. Kooperatif olarak kurulan Madeira şarapları üreten Markanın Finans Müdürü Suzanne Pedro yenilikçi fikirlerini önemine vurgu yapıyor:

“En önemli yenilik projenin arkasında sadece kadınlardan oluşan bir ekibin olması. Ayrıca düşük derecede alkol ve Porto Santo adasında yetiştirilen en iyi şarap üzümlerinin elle seçilerek bir araya getirilmesi.”

La Cité du Vin, Şarap Müzesi, Fransa

Bordeaux’da bir şarap müzesi

Şarabın en önemi adreslerinden Bordeaux’da üç ay önce açılan "La Cité du Vin" (Şarabın Şehri) adlı şarap müzesi, küresel çapta en çok turist çeken mekanlardan biri haline geldi.

Video İçin : DW Türkçe

Prosecco şarapları satış rekoru kırıyor

İtalyanların ünlü köpüklü şarabı Prosecco, geçen yıl ihracat rekoru kırdı

Venedik'in yaklaşık 24 km kuzeyindeki Veneto bölgesinde üretilen bu köpüklü şarap, geçen yıl ihracatını bir önceki yıla oranla yüzde 14 artırarak, 1 milyar 300 milyon euro'ya çıkardı.

Dünyanın en pahalı rose şarapları

Dünyanın en pahalı rose şarapları

Fransa'nın güneyinde Provence bölgesinde bulunan Château d'Esclans, rose şaraplarını yüksek fiyatlarla satabileceğine inanıyor. Ancak bu rose şarap için bir çelişki değil mi? Rose, hızlı tüketim için yapılan iddiasız! kolay bir şarap değil mi? Yoksa ikisi de olabilir mi?

Şarabın dünyasına yolculuk

42 Maslak'ta yer alan Türkiye'nin ilk ve tek Türk Lezzet Müzesi, önceki akşam şarap severlerin gönlünü fetheden bir etkinliğe imza attı. Turgut Tokgöz ve Mehmet Türkat tarafından kurulan Oenotrian Wine Club işbirliği ile gerçekleşen tadım etkinliğine ilgi yoğundu.

Son yılların önemli sektör buluşmasının ev sahipliği yapan Sommeliers' Selection Türkiye 2018 başarı ile gerçekleşti.

2008’de Avrupa’nın en iyi sommelieri seçilen İsa Bal MS ve dünyanın en iyi sommelierlerinden kabul edilen “the Court of Master Sommeliers Europe” Yönetim Kurulu üyesi Frank Kämmer MS, “sınırlı sayıda” misafire 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde, Türkiye’nin en iyi ürünleri arasından kendi seçkilerini belirlemek için geldiler. Master Class’da misafirler dünyanın en iyi sommelierleri tarafından kör tadım ile belirlenmiş ürünleri onlarla birlikte tadacaklar ve ilk ağızdan yorumlarını dinlediler.

90 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page