• Şakir Akışık

3 Dakika Bilgileri🗳️Sandık Başına/Peşine


Sıra Dışı Bir Şarap Restoranı

“Aureole Wine Lounge” Mandalay Bay Resort and Casino Otel, Las Vegas

Bu şarap restoranı, 2000 yılından bu yana nerede ise her yıl Wine Spectator'ın Büyük Ödülünü ve övgülerini alıyor. Bu restoranda 3.000 çeşit şarap markası arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Mandalay Bay otelin direktörü olan Harley Carbery, Aureole Wine Lounge 3000 çeşitlik şarap listesini yeni ve heyecan verici seçimler ile sürekli güncelliyor. Buna ek olarak, restoranın menüsünde yer alan 24 yemeğin her biri için önerilen, yemek ile uyumlu iki şarap eşleşmesi var. Bu 48 şarap dönüşümlü olarak menülerde yer alıyor. Bu da size, akşam yemeği deneyimi boyunca birden fazla şarap denemek için ciddi bir seçenek sunuyor.

Aureole Wine Lounge’ı bu kadar sıra dışı yapan nedenlerden bir diğeri de, şaraplarını dört katlı bir şarap kulesinde saklanıyor olması. Bu camdan kulede anlık olarak 10.000 şişeye yakın şarap bulunuyor. Bu kule, şarapları kendi ideal ısısında ve % 70 nem ile muhafaza ediyor. “Şarap melekleri” olarak bilinen şarap sunucuları, bu kuleden akrobatik hareketlerle, seçtiğiniz şarabın size ulaşmasını sağlıyor. Kule içindeki mekanik vinçler, şarap meleklerinin yukarı ve aşağı hareket etmelerini kolaylaştırıyor. Şarap meleklerinin, şarap bilgilerinin yanı sıra, dağcılık ve tırmanma bilgileri de sürekli

güncel tutuluyor.

Şarap kulesinin hemen yanında yer alan bir şarap masasında, cam kulede bulunan şarapların eksiksiz envanterini, şarabın ülkesini, üreticisini, bölgesini, üzümünü, rekoltesini dijital bir ekranda gezinerek bulabiliyor ve bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Dünyanın İlk Votka Müzesi

Votkanın artık kendi müzesi var. Dünyanın ilk votka müzesi 12 Haziran 2018 tarihinde Varşova, Polonya'da açıldı. Bu müze Polonya Votka Vakfı CEO'su Andrzej Szumowski’ye göre “Polonya votkası başta olmak kaydıyla tüm votkaların zengin ve asırlık geleneğini onurlandırmak ve kutlamak” için kuruluyor ve dünyada türünün tek örneği olduğu iddia ediyor.

Devlet desteği ile votka sektörüne tahsis edilen müze binası, Varşova'da neo-gotik tarzda yeniden restore edilmiş, Koneser Praga Merkezi'nde bulunuyor. Votka müzesinde, beş tematik sergi salonunun yanı sıra, “Votka Akademi Bar” adında bir tadım odası da bulunuyor. Müze gezisine, votka tarihini anlatan bir film gösterimi ile başlayabilirsiniz. Müze, farklı dillerde çeviriler için modern multimedya araç ve yazılımları ile donatılmış durumda.

Votka Akademi barda ziyaretçilerin, votka servis etme prensiplerini, yiyeceklerle nasıl eşleştirileceğini, votka tadım özelliklerini öğrenebilecekleri eğitim atölyeleri bulunuyor.

Votka müzesi projesi dört yıl önce başlamış ve AB fonlarından 560,000 Euro'dan fazla destek almıştır.

Votka severlerin mabedi olmaya aday

Şaraba Buz Atılır mı?

Ekşi sözlük yazarlarının şöyle diyor.

Balığa limon sıkmakla rahatlıkla kıyaslanabilecek rezillikte lezzet provokasyonu.

kage / ekşisözlük

Rakıyı ısıtmak gibi bir şeydir. Kesinlikle yapılmaması gereken bir davranıştır. Bunu yapan dombilidir, taocudur, pespayedir, hemzemindir, hıncaldır, uluçtur.

mir / ekşisözlük

Şarap konusunda ki bütün kültürlerine ve ukala tavırlarına rağmen Fransızların yapmaktan çekinmediği eylem.

imagine / ekşisözlük

Şaraba buz atınca ne oluyor?

Şarap seyrelmiş oluyor. Bu da şarabın gövdesini, dengesini, mineralitesini, asiditesini, aroma özelliklerini, alkol değerini ve tadını değiştiriyor. Şarap üreticisinin uzun bir emek sonucunda size

ulaştırmak istediği lezzeti dışarıdan yaptığınız buz müdahalesi ile değiştirmiş oluyorsunuz. Sonuç olarak şarabı şarap yapan her şeyi, duyusal tüm özelliklerini değiştirmiş oluyorsunuz. Şarap üreticileri, önologlar, şarap yapıcıları bu lezzeti size sunmak için geride gerçekleştirdiği mücadeleyi ve emeği hatırladıkça bu durumu hiç sevmeyecektir. Ama siz tüketicisiniz, parasını verdim aldım hoyratlığı ile artık şarap sizindir. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Genç Master of Wine’lardan Peter Richards “seni mutlu ettiğin sürece şarapla ne istersen yap! sonuçta, şarap bunun içindir” diyor.

Adım adım şöyle ilerleyebiliriz sanırım, önceden planlama ile 5-6 saat öncesinden şarapları soğutma en doğru yöntem. Olmadı, bir kova, su ve buz ile şarabı soğutma klasik ve en ideal yöntem. Tüm olanakları ve şansınızı zorlayarak şarabı soğutmayı varsa alternatif yolları denemenizi öneririz. Şaraba buz atmanın hayranı değilim ve fakat yangın anında camı kır seçeneği olarak kullanabilirsiniz.

Şarap içmeyi tercih eden insanlar birlikte bir deneyim yaşarlar. Bu deneyimde kimseyi ayırmayalım. Şarap içenler topluluğundan kimseyi dışarıda bırakmayalım. Siyasette olduğu gibi şarapta da ittifaklar dönemindeyiz ya da olmalıyız diye düşünüyorum.

Sanatçılardan "Gündüz Sandık Başına Akşam Sandık Peşine" videosu

3 Dakika Bilgileri

Whatsapp üzerinden bilgi alabileceğiniz bir mikro blog. Takip etmek için: 0541 510 85 00 nolu telefon numarasını kaydet, Whatsapp’tan “bende isterim” mesajı yolla

#AureoleWineLounge #PolishVodkaMuseum #ŞarapveBuz