• Şakir Akışık

İngiltere’de ‘pub’ dönemi kapanıyor mu?


İngiliz kültüründe önemli bir yeri olan pub'lar (bar) kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. İngiltere'de yavaşlayan ekonomik aktiviteyle vatandaşların daha çok evde bira tükettikleri ve eskisi kadar barlara gitmedikleri belirtiliyor. 1997-2015 arası ülkede 10 bin bar kapandı.

İngiltere ekonomisinin gidişatı için ‘pub’lar her zaman önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Ülke genelinde barlar doluysa halkın harcama davranışlarının iyileştiği ifade ediliyor.

Moody’s ise İngiltere’deki publara ilişkin yayımladığı son araştırmasında ülkede ekonomik aktivitenin yavaşladığını belirtti.

Kurum önümüzdeki 12-18 aylık süre içinde barların kredi borçlarını ödeyemeyecek hale gelebileceklerini vurguladı. Pubların eskisi kadar gelir elde etmediğini belirten Moody’s halkın barlarda bira içmek yerine marketten aldıkları alkollü içecekleri evlerinde içtiklerine işaret etti.

10 BİNDEN FAZLA PUB KAPANDI

Business Insider’ın haberine göre; 1997-2015 yılları arasında İngiltere’de 10.000’in üzerinde ‘pub’un kapandığı belirtiliyor.

2000-2016 yılları arasında ise İngiltere’de bira tüketimi yüzde 23.5 düşmüş durumda. 2000 yılında 140.5 milyon fıçı bira barlarda tüketilirken 2016 yılında bu rakam 107.5 milyon fıçıya düşmüş durumda. Moody’s bunun sebepleri arasında süpermarketlerdeki ucuz alkollü içecekleri, 2007 mali krizini ve 2007 yılında getirilen kapalı mekan sigara yasağını gösteriyor.

Moody’s düşen alkol talebine karşın İngiltere’de pek çok barın gastro tipi hizmet veren daha çok yemek mönüsünü zenginleştiren mekanlara döndüğünü vurguluyor.( Şarap ağırlığının artması anlamına geldiğinin altını çizmek gerekir. SD)

Sözcü

#pub #İngiltere #bar #bira #şarap

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör