top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞakir Akışık

Şarap mantarının ikinci baharı


Dünyanın en büyük tıpa mantarı tedarikçisi olan Portekizli şirketler ikinci baharını yaşıyor.

İki binli yılların başında plastik kapak gibi tıpa mantarından daha ucuz ürünlere yönelen şarap üreticileri sektörün darboğaza girmesine yol açtı.

Bunun üzerine üreticiler mantarı mobilyadan modaya çok farklı alanlarda kullanmaya başlayarak krizi aştı. Corticeira Amorim Pazarlama Direktörü Carlos de Jesus bugünleri kimsenin beklemediğini belirtti:

“13,14 15 yıl öncesine baktığımda sektörde iyimser tahminler yapmak hiç de mümkün değildi. Ama şu an bulunduğumuz yer hayal bile edilemezdi.”

Fakat dünya şarap tüketiminin küresel kriz sonrası tekrar yükselişe geçti ve tüketiciler daha pahalı ve orjinal şaraplara yöneldi. Bu da üreticileri daha seçici olan müşterileri memnun etmek için tekrar özel bir ağacın kabuğundan elde edilen doğal mantar kullanmaya yöneltti.

Sektörel birliğin başkanı Joao Ferreira tüketici tercihinin önemli olduğunu vurguladı:

“Eğilim çok açık. tüm dünyada şarap tüketimi hacimden değere kayıyor. Yani litre anlamında tüketim daha az olsa da daha çok para harcanıyor. Tüketiciler özellikle alternatif çözümler yerine mantar tıpaları tercih ediyor.”

Yeni teknolojiler ve tasarımlar geliştirilen Portekizli tıpa mantarı üreticileri geçen yıl 937 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu dünya tıpa mantarı ihracatının yüzde 63’üne karşılık geliyor.

Euronews

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page